Research Animal Foods
- (960)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (9)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (762)
- (2)
- (15)
- (2)
- (15)
- (762)
Filtered Search Results
Bio-Serv™ Dustless Precision Pellets™ Grain-Based Rodent Diet
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Precise size and weight pellets generally used in nutritional and behavioral studies
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Components | Ground Corn, Banana Flakes, Dehulled Soybean Meal, Corn Gluten Meal, Ground Wheat, Corn Gluten Feed, Fish Meal, Dehydrated Alfalfa Meal, Casein, Dried Whey, Sucrose, Fructose, Dextrose, Dried Beet Pulp, Soybean Oil, Porcine Animal Fat (preserved with BHA), Dried Brewers Yeast, Mineral Mix, Vitamin Mix, Magnesium Stearate, DL-Methionine, Choline Chloride, Sodium Propionate, Ascorbic Acid, Kaolin |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Product Type | Rodent Diet |
| Storage Requirements | Cool dry place |
| Shelf Life | 1 Year |
| For Use With (Application) | Nutritional and behavioral studies |
| Species | Rodent |
| Particle Shape | Pellet |
| Calories | 3.35 |
Bio-Serv™ AIN-76 Rodent Liquid Animal Diet
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
No blender needed—just add water, shake, and pour
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Format | Powder |
|---|---|
| Quantity | 4 L |
| Shelf Life | 6 Months |
| For Use With (Application) | Post operative recovery |
| Species | Rodent |
Bio-Serv™ Certified Star Puffs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Bio-Serv™ Enrichment Treats, Rodent Foragaing Crumbles, Certified
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tiny crumbles encourage foraging behavior
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Bio-Serv™ PRIMA-Burger™ Grain-Based Supplement Powder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Adds variety to enrichment programs
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Bio-Serv™ AIN-76A Rodent Diet
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Chlorophyll free—does not interfere with imaging studies
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Components | Sucrose, Casein, Corn Starch, Corn Oil, Cellulose, Mineral Mix, Vitamin Mix, DL-Methionine, Choline Bitartrate |
|---|---|
| Product Type | Rodent Diet |
| Quantity | 5000 g |
| Shelf Life | 6 Months |
| For Use With (Application) | Used in research |
| Species | Rodent |
Bio-Serv™ Ketogenic AIN-76A-Modified Diet, High Fat, Paste
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
High fat, low carbohydrate diet in a paste form
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Bio-Serv™ Love Mash™ Rodent Reproductive Diet, Sterile
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A soft pelleted dietary supplement designed to increase reproductivity in rodents
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Bio-Serv™ Bunny Blocks™ Animal Diet, Certified
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A sweet treat with a hard texture to promote good dental health
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Components | Sucrose, Dextrose, Natural and Artificial Flavors, Hydrogenated Vegetable Oil, Magnesium Stearate, Food Dye |
|---|---|
| Diameter (English) | 1.75 in. |
| Format | Pellet |
| Product Type | Animal Treats |
| Diameter (Metric) | 0.445 cm |
| Quantity | 50 g |
| Storage Requirements | Cool dry place |
| Shelf Life | 1 Year |
| Species | Rabbit |
| Particle Shape | Block |
| Calories | 191.5 |
Bio-Serv™ Dustless Precision Pellets™ Purified Rodent Diet
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Precise size and weight pellets generally used in nutritional and behavioral studies
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Product Type | Rodent Diet |
|---|---|
| Storage Requirements | Cool dry place |
| Shelf Life | 1 Year |
| For Use With (Application) | Nutritional and behavioral studies |
| Species | Rodent |
| Particle Shape | Pellet |
| Calories | 3.6 |
Bio-Serv™ Prima-Treats™ Animal Diet
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Healthy treat used for training or positive reward following a less desirable procedure.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Components | Dextrose, Casein, Sucrose, Cellulose, Mineral Mix, Canola Oil, Natural and Artificial Flavors, Magnesium Silicate, Choline Dihydrogen Citrate, Vitamin Mix, Calcium Silicate, Ascorbic Acid, DL-Methionine, Magnesium Stearate, Food Dye, BHA |
|---|---|
| Diameter (English) | 1 in. |
| Product Type | Animal Diet |
| Diameter (Metric) | 2.54 cm |
| Quantity | 1000/Box |
| Shelf Life | 1 Year |
| Particle Shape | Wafer |
Bio-Serv™ K-9 Beef Treats™, Certified
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Roast beef flavored treat has been nutritionally assayed and can be used as an appetite stimulant
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Carolina™ Formula 4-24™ Drosophila Medium
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
This medium allows teachers to set up a new culture in less than a minute.
| Includes | Yeast, measuring cups and instructions |
|---|---|
| For Use With (Application) | Medium allows teachers to set up a new culture in less than a minute. |
Carolina™ Algae Food Source
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Freshwater Nannochloropsis grown in Alga-Gro™ Freshwater Medium.
Carolina™ Tadpole Food
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Will not decay and foul water as quickly as leafy foods.